Оpengovdata [UA]
0

Проблема

Найсерйозніша проблема сучасного українського суспільства – це його закритість. Закритість суспільства, а також  - закритість держави від суспільства. Між громадою та державою відсутній рівноправний діалог. Суспільство не володіє інструментами контролю над діями влади. Влада повинна слугувати народові, а не навпаки. Громада має проводити моніторинг дій влади та впливати неї.

ідея

Відновити діалог можна лише на предметній базі цифр та фіксованих статистичних даних, що оприлюднює державна адміністрація. Необхідно створити інтернет-платформу для публікації цих даних.

  Структура платформи планується як соціальна мережа, де б кожен зареєстрований міг опублікувати державні і не тільки статистичні данні у відповідному машиночитаємому форматі. Такі данні було б легко знайти навіть через сторонній пошуковик (google.com, yandex.ru) не заходячи на сайт. Тобто ці дані буде легко знайти і використати за потребою. Данні, що публікуються державними організаціями, як наприклад http://ukrstat.gov.ua/  не індексуються пошуковиками і не можуть бути використані сторонніми ресурсами у вигляді api. Також ці дані не можна (без сторонніх програм) переглянути у вигляді діаграм, графіків. Тож неможливо звичайному користувачу швидко прослідкувати динаміку розвитку. Також на державних сайтах відсутня геолокація даних. Якщо порівняти можливості українського ресурсу  статистики http://ukrstat.gov.ua та російського http://www.gks.ru - то різко ніяковієш і почуваєшся обкраденим. Це я до того, що громада РФ має доступ до сучасного повноцінного ресурсу, а ми маємо стареньку кривеньку систему.
Особливості структури: Структура розділів буде «дублювати» структуру державних установ. Будуть розділи, присвячені окремим міністерствам, окремим областям, міським радам та адміністраціям, також будуть розділи для фондів та інших НГО. Тобто орієнтуватися в системі буде зручно. Ефективність системи буде забезпечена структурою, що подібна до соціальної мережі. Після запуску проекту планується налагодити зв’язок із державними структурами. Кінцева мета – долучити державні структуру до роботи в цій мережі, створити переїзд із старих сайтів на нову платформу, де б держава та громада обговорювали державну статистику, державний бюджет, проблеми ЖКГ та інше.

  Платформа для побудови системи:  CKAN + WordPress

  Про систему:  CKAN представляє собою реєстр відкритих і закритих пакетів даних, а також створених на їх основі проектів. CKAN спрощує пошук, обмін і повторне використання відкритих даних, переважно в машиночитаємій формі. Діаграма функцій CKAN: це реєстр даних, сховище пакетів і вікі. В якості реєстру система працює як основа для відкритих даних та інших ресурсів. CKAN відрізняється від простого реєстру підвищеною функціональністю. По-перше, завдяки тому, що в основі CKAN лежить версійна модель доменів, система має вікі-інтерфейс, що дозволяє будь-якому користувачеві додавати і редагувати дані. По-друге, на відміну від Віки, CKAN може зберігати структуровану інформацію. Завдяки цьому система має функції рубрикатора, напр. автоматичної реєстрації, виявлення і установки даних. Більш докладну інформацію про систему CKAN і її історії можна знайти на цих слайдах.
  CKAN сьогодні використовується у близько 29 відкритих каталогах даних по всьому світу. В рамках цієї мережі є відомі відкриті портали даних національних урядів Великобританії, Норвегії та Нідерландів (http://publicdata.eu ).

  http://data.gov   — веб-сайт відкритих даних уряду США. Відкритий у травні 2009 року.
  http://data.gov.uk — веб-сайт відкритих даних уряду Великобританії. Відкритий у вересні 2009 року.
  http://data.gov.au — веб-сайт відкритих даних уряду Австралії. Відкритий у березні 2011 року.
  http://data.gc.ca — веб-сайт відкритих даних уряду Канади. Відкритий у березні 2011 року.

  http://datacatalogs.org/group/ckan -  список проектів відкритих баз даних на цій платформі
  http://ru.wikipedia.org/wiki/ Открытые_данные  -  стаття про “відкриті дані”

  Співпрацюємо: з  проектом  «Информационная культура» (http://infoculture.ru/), який обіцяє технічну підтримку.  Ця організація також вже запустила кілька проектів-баз відкритих даних РФ як от http://opengovdata.ru, http://opendata.spb.ru тощо.

Наразі команда проекту приймає участь у перекладі документації нової версії  CKAN 2.0 на російську мову. Також у планах перекласти документацію і на українську мову та створити групу зацікавлених у запуску проектів на платформі CKAN на території України; створити сервіс підтримки для бажаючих запустити свій сайт з використанням платформи CKAN. Якщо бажаєте долучитися – пишіть на електронну скриньку [IGromislav@gmail.com]

Автор

Сафронов Ілля Геннаідйович
аспірант Інституту української археографії та джерелознавства ім. М.С. Грушевського НАН України.

народження ідеї

В даний момент розробляю дуже масштабний проект структурованої бази відкритих даних. Планував втілювати спочатку наукові дані та мистецькі, але вирішив відреагувати на звернення адміністрації конкурсу, і спочатку зорієнтуюсь на урядових відкритих даних.

Голосуй за ідею